توضیح وزیر ICT درباره حذف اپلیکیشن‌های ایرانی توسط اپل و گوگل


  جهرمی که در گفت‌وگوی تلفنی با یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت با بیان اینکه تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی وضع نشده، ادامه داد: اما مشکل اینجاست که دولت جدید آمریکا می‌خواهد در تفاهماتی که دارد خللی ایجاد کند. اما از آنجا که جمهوری اسلامی ایران رفتار عاقلانه‌ای را داشته و از طرفی به هم زدن تفاهمات بین‌المللی برایشان هزینه‌بر خواهد بود، طبیعتا آنها دنبال این هستند که اقداماتی را انجام دهند تا بگویند شعارهایی که از قبل داده بودند را اجرا کرده‌اند پس به دنبال این هستند که با ایجاد محدودیت‌ها خودی نشان دهند.
  وی همچنین بیان کرد: از سوی آمریکا تحریم جدیدی از سوی کنگره و دستور اجرایی ویژه جدیدی در این حوزه صادر نشده است. اما رفتار دولتمردان آمریکا این نگرانی را برای شرکت‌های آمریکایی به وجود آورده که در صورت وجود تعاملات مالی باید تحت بازرسی‌های وزارت خزانه‌داری قرار بگیرند بنابراین محدودیت‌ها و بازنگری‌هایی در این حوزه ایجاد کردند.
  کسب‌وکارهای سنتی نباید مقابل نوپا قرار گیرند
  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ایجاد محدودیت برای فعالیت کسب‌وکارهای نوپا و اپلیکیشن‌های ایرانی در داخل کشور نیز گفت: جهاد اقتصادی در حوزه اشتغال همین جوانانی هستند که در این حوزه در حال فعالیت هستند و کسب‌وکارهای نوپا می‌تواند مشکل بزرگ اشتغال را در کوتاه‌مدت حل کند؛ البته نیاز به سازوکارهای قانونی دارد. برخی از کسب‌وکارهای نوپا برای برخی از کسب‌وکارهای سنتی ایجاد مزاحمت می‌کنند و ما نمی‌توانیم نسبت به کسب‌وکارهای سنتی هم بی‌تفاوت باشیم اما کسب‌وکارهای سنتی هم نباید مقابل تکنولوژی قرار بگیرند و نیاز به یک ساماندهی در این حوزه وجود دارد.
  جهرمی تاکید کرد: وقتی دشمن در این عرصه جهاد اقتصادی ورود می‌کند ما نباید تلاش کنیم که مانعی ایجاد شود، بلکه باید هر کجا می‌توانیم کمک کنیم و نگاه حمایتی داشته باشیم، چراکه حمایت از این کسب‌و کارهای نوپا به رفع مشکل بزرگی بیکاری کمک می‌کند.
  وی در پاسخ به سوالی درباره رفع فیلتر از یکی از پیام‌رسان‌های خارجی در کشور گفت: بخش‌های مختلف کشور در این مورد نظراتی دارند و در حال پیگیری موضوع هستیم. البته شورای عالی فضای مجازی مرجعی است که می‌تواند با در کنار هم گذاشتن نظرات به نتیجه برسد. همچنین مذاکرات ما با مجموعه‌های داخل کشور ادامه دارد و به نظر ما در این پیام‌رسان فضای مثبتی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد و تهدیدات آن را نیز دفع کرد. اگر با نگاه فرصت‌محور به این موضوع نگاه کنیم می‌توانیم استفاده درستی از آن داشته باشیم.

  -ایسنا

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه