فعالیت شرکت اپل تاکنون در ایران به‌صورت رسمی شناخته‌ نشده است و این عدم شناخت باعث مشکلات زیادی برای کاربران ایرانی خواهد شد.

  از سال گذشته تاکنون برای کاربران اپل مشکلات زیادی رقم خورده است. در ابتدا با حذف بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی شاهد از بین رفتن فروشگاه‌های اپلیکیشن و در ادامه با محدود شدن دسترسی به اکانت‌های سازمانی مشکلات فراوانی را شاهد بودیم. بسیاری از شرکت‌های ایرانی برای کاربران آیفون در داخل از کشور در بازه‌های مختلف نسخه‌ای متفاوت از اپلیکیشن را با اکانت‌های مختلف سازمانی منتشر کردند اما همان‌طور که قبلاً در زومیت اشاره‌ کرده بودیم، این فرایند قانونی و پایدار نیست.

  در بعد دیگر، مشکلات سیاسی به وجود آمده باعث شد تا رویکرد مسئولان در کشور به مقابله با آیفون و شرکت‌های آمریکایی باشد. حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که ۱۵ طرح برای مقابله با اقدامات آمریکا علیه ایران تدوین‌ شده و به‌تدریج در کمیسیون امنیت ملی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  طبق برخی گمانه‌زنی‌ها تبلیغ محصولات اپل در داخل کشور ممنوع و وزارت ارتباطات موظف است از رجیستری محصولات این شرکت خودداری کند.

  از روز گذشته باخبر شدیم که امکان تائید اعتبار (Verify) اپلیکیشن‌های سازمانی نیست و با اخطار عدم دسترسی به اینترنت رو‌به‌رو می‌شویم. با تحقیق و جست‌وجو بیشتر متوجه شدیم تعداد زیادی از زیردامنه‌های وب‌سایت‌ اپل فیلتر شده است. با مراجعه‌ به زیردامنه‌ی ppq.apple.com، جهت تأیید اعتبار اپلیکیشن‌های سازمانی، با صفحه پیوند‌ها مواجه می‌شوید. این بدان معنی است که از این‌ پس برای تأیید اعتبار اپلیکیشن‌ها باید از سرویس‌های تغییر آی‌پی استفاده کنید. به زبان دیگر جدای از تمامی مشکلات برای انتشار اپلیکیشن، عدم دسترسی به زیردامنه‌ی مربوط نیز به چالش‌های پیش‌رو اضافه خواهد شد.

  این محدودیت از داخل کشور اعمال‌ شده است. اگر بخواهیم از بعد دیگری نگاه کنیم، استفاده از PWA یا وب اپلیکیشن‌های پیش‌رونده بهترین و پایدار‌ترین روش استفاده از سرویس‌های داخلی برای کاربران آیفون است که البته می‌تواند تجربه متفاوتی را برای شما رقم زند.

  - زومیت

   

   

  عصر امروز در جلسه‌ی هیئت وزیران، دولت با استخراج ارز دیجیتال از طریق دریافت مجوز از وزارت صنعت موافقت کرد.

  هیئت وزیران در جلسه‌ی عصر روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهور، حسن روحانی، با استخراج ارز دیجیتال به‌عنوان فعالیتی صنعتی با کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد. خاطرنشان می‌کنیم که کمتر از یک ماه پیش، بانک مرکزی هرگونه فعالیت در حوزه‌ی رمزارزها را غیرمجاز اعلام کرده بود.

  به‌موجب تصمیم جدید هیئت دولت، استفاده از رمزارزها صرفا با قبول مسئولیت ریسک از سوی متعاملان است و مشمول حمایت و ضمانت دولت یا سیستم بانکی نمی‌شود، ضمن اینکه بهره‌گیری از آن در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نخواهد بود.

  براساس تصمیم هیئت وزیران، استخراج رمزارز نیز همچون سایر فعالیت‌های صنعتی، مشمول مالیات خواهد بود و شمول معافیت از مالیات، منوط به صادرات ارز دیجیتال و بازگرداندن ارز حاصله به چرخه‌ی اقتصادی کشور است.

  تصمیم دولت برای موافقت با استخراج ارز دیجیتال درحالی اعلام شد که هنوز هم قانون‌گذاری صریحی درباره‌ی آن انجام شده است و همین موضوع باعث می‌شود تا نظرات پیرامون ارزهای دیجیتال، استخراج آن‌ها و آینده‌شان در کشورمان، بسیار ضدونقیض باشد.

  - زومیت 

  رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری و تلفن همراه گفت: با وجود کاهش نرخ ارز در هفته گذشته به دلیل عدم تامین نیاز بازار، قیمت تلفن همراه متناسب با افت ارزش دلار، کاهش نیافت.

  ابراهیم درستی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در ابتدای ماه جاری اعلام شد بازار طی دو هفته آینده مورد رصد و پایش قرار خواهد گرفت تا وضعیت واردات و رفع نیاز بازار تلفن همراه به صورت دقیق مورد مطالعه و تصمیم‌گیری قرار گیرد، اظهار کرد: در چند هفته اخیر اتفاق خاصی در بازار تلفن همراه رخ نداده و می‌توان این موضوع را در هفته گذشته که قیمت دلار افت داشت اما قیمت تلفن همراه تغییر نداشت، مشاهده کرد.

  رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری و تلفن همراه خاطرنشان کرد: عدم تاثیرگذاری کاهش نرخ ارز بر قیمت تلفن همراه گواه آن را دارد که بازار تلفن همراه با کمبود عرضه مواجه است و باید شرایط به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که نیاز بازار به لحظه تامین و رفع شود، که البته تاکید بر آن است که تامین نیاز از طریق مبادی رسمی انجام شود.

  وی بیان کرد: شرکت‌های واردکننده رسمی برای چند روز آینده درخواست فرصت داشته‌اند تا با رصد بازار و انجام تشریفات قانونی واردات تلفن همراه، شرایط بهتری را برای بازار رقم بزنند؛ از این رو در روز دوشنبه آتی جلسه‌ای در زمینه بررسی شرایط بازار و ارائه امکانات مرتبط با واردات کالا برگزار خواهد شد.

  - خبرگزاری ایسنا

  روابط‌عمومی بانک مرکزی اعلام کرد فعالیت رمزارزها در کشور غیرمجاز است و انتشار آن‌ها با پشتوانه‌ی ریال، طلا، فلزات گران‌بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.

  بانک مرکزی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد طبق قانون پولی و بانکی کشور، تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت در انحصار بانک مرکزی قرار دارد و تشکيل و فعاليت اشخاص برای ايجاد و اداره‌ی شبکه‌ی پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری بلاک‌چین غيرمجاز است. همچنین در این بیانیه، نوشته شده است موضوع استخراج رمزارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است. در متن اطلاعیه آمده است:

  با استناد به قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال ۱۳۵۱ و اصلاحات بعدی آن) که تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت را در انحصار بانک مرکزی قرار داده است، تأکید مجدد به فعالان حوزه‌ی پولی و بانکی کشور مبنی بر رعایت و اجرای مصوبه مورخ ۱۳۹۶.۱۰.۹ سی‌امین جلسه‌ی «شورای عالی مبارزه با پول‌شویی» درباره‌ی رمزارزها و با اشاره به مخاطرات ناشی از معرفی و استفاده از رمزارزها، موارد و نکات زیر را به آگاهی می‌رساند:

  ۱. انتشار رمزارز با پشتوانه‌ی ريال، طلا، فلزات گران‌بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است؛

  ۲. تشکيل و فعاليت اشخاص برای ايجاد و اداره‌ی شبکه‌ی پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجيره‌ی بلوک، از نظر اين بانک غيرمجاز محسوب می‌شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی را که با ناديده‌گرفتن مقررات به ایجاد و اداره‌ی شبکه اقدام يا نسبت به آن تبليغ می‌کنند، برای خود محفوظ می‌داند؛

  ۳. هرگونه ضرر و زيان ناشی از فعاليت براساس شبکه‌های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجيره‌ای بلوک و کسب‌و‌کارهای مرتبط با آن،‌ متوجه ناشر(ان)، ‌پذيرنده(گان) يا متعاملان آن است.

  ۴. موضوع استخراج رمزارزهای جهان‌ روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می‌شود.

  - زومیت

  اسحاق جهانگیری در رویداد نوآفرین ۹۸ از نزدیک با کارشناسان و فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران دیدار کرد و فضای موجود را امیدوارکننده دانست.

  سامانه‌ی نوآفرین متمرکز بر حمایت‌ مالی و حقوقی از استارتاپ‌های ایرانی، روز گذشته در رویدادی با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر ارتباطات رونمایی شد. در این رویداد جمعی از کارشناسان و فعالان فضای استارتاپی هم حضور داشتند و مشکلات و چالش‌های خود را با نمایندگان دولت در میان گذاشتند. اسحاق جهانگیری پس از مراسم رونمایی از سامانه‌ی نوآفرین، صحبت‌هایی را پیرامون فضای کنونی کسب‌وکار ارائه کرد که در ادامه‌ی این مطلب زومیت به آن‌ها می‌پردازیم.

  معاون اول رئیس جمهور در رویداد نوآفرین ۹۸ ابتدا اشاره‌ای به انقلاب‌های اقتصادی و صنعتی گذشته داشت و دوره‌ی کنونی را انقلاب فناوری نامید. او با اشاره به دوره‌های گذشته اعتقاد دارد که فعالان ایرانی عموما از رویکردهای تازه‌ی جهان عقب‌تر حرکت می‌کردند و فعالیت آن‌ها عموما در تلاش برای رسیدن به حرکت بین‌المللی خلاصه می‌شد. از طرفی در دوره‌ی حاضر شرایط تغییر کرده است و فعالان کنونی کسب‌وکار، به‌نوعی دوشادوش حرکت جهانی فعالیت می‌کنند.

  اسحاق جهانگیری سرعت ایجاد و حرکت فرصت‌ها را در فضای کنونی بسیار بالا دانست. او اعتقاد دارد فعالان داخلی باید بیش‌ازپیش متوجه این سرعت بالا باشند و برای هماهنگی با آن، تلاش کنند. جهانگیری در ادامه، اقتصاد دیجیتال را بازیگر بزرگ اقتصاد امروز دانست که با سرعتی بالا سهم خود را از فرایندهای مالی و اقتصادی جهان افزایش می‌دهد. او فعالیت نیروهای داخلی را نیز در اقتصاد مدرن مناسب برشمرد و پیشرفت‌های بیشتر را نیز دور از انتظار ندانست. جهانگیری در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به تولد نسل جدیدی از فعالان کسب‌وکار گفت:

  امروز شاهد فعالیت نسل جدیدی از کارآفرین‌هایی هستیم که دغدغه‌ها و صحبت‌هایی کاملا متفاوت با فعالان قدیمی دارند. ایران امروز در کنار منابع و نعمت‌های متعدد، از فعالیت نیروهای جوان بهره می‌برد که به‌عنوان یک سرمایه‌ی انسانی، توانایی افزایش سرعت پیشرفت را دارند. غربی‌ها می‌توانند منابع و سرمایه‌های متعدد کشور ما را تحریم کنند، اما هیچ‌گاه توانایی تحریم فکر و نوآوری نیروهای جوان ما را ندارند. درنتیجه باید به همین سرمایه متکی باشیم تا آینده‌ی مطمئنی را برای ایران بسازیم.

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه