مدیرعامل صبانت، گفت: با دستور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است تا اختلال های اینترنت در حداقل زمان ممکن برطرف شود.
  با دستور وزیر ارتباطات اقداماتی برای رفع اختلال های اینترنت در دستور کار قرار گرفت/ قرار شد اختلال های ناشی از فیلترینگ و بستن VPNها با هماهنگی همه جانبه برطرف شود/ باز شدن Peering شرکت‌ها هم در دستور کار قرار داده شد
  دکتر احمد بیدآبادی، مدیرعامل صبانت در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیتنا پیرامون وضعیت اختلالات شبکه‌‌ای اینترنت بعد از جلسه‌ی هفته‌ی گذشته با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تشریح کرد: در جلسه‌ی هفته‌ی گذشته‌ی اپراتورها با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نقطه نظرات مطرح و پیشنهادها ارائه شد تا بتوانیم اختلالات شبکه را رفع و به حداقل برسانیم.

  وی ادامه داد: بخشی از این اختلال ها به دلیل سیاست های فیلترینگ و بستن VPNها به وجود آمده بود که با دستور جناب وزیر قرار شد با هماهنگی همه جانبه برطرف گردد.

  مدیرعامل صبانت، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر قرار شد Peering شرکت‌ها به هم باز شود که این هم اقدام خوب و موثری است و امیدوارم با ادامه‌ی این رویکرد، اختلال ها به حداقل ممکن برسد.

  -سیتنا

  شش وزیر و دو نفر از نمایندگان مجلس عضو کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با ارسال نامه ای برای دادستان کل کشور خواستار طرح موضوع رفع فیلتر توئیتر در این کار گروه شدند.

  به گزارش ایلنا، با توجه به افزایش تقاضای عمومی و جامعه رسانه‌ای کشور برای رفع فیلتر توئیتر و فعالیت جوانان و رسانه‌ها در این فضا، امروز نامه‌ای با تایید وامضاء هشت نفر از اعضا کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (۶ نفر از اعضاء دولت و دو نفر از نمایندگان مجلس ) برای دادستان کل کشور مبنی بر طرح این موضوع در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و رفع فیلتر توئیتر ارسال شده است.

  در این نامه با اشاره به دلایل منطقی و مستند برای رفع فیلتر توئیتر ، این فضا را فضایی برای نقش آفرینی موثرتر برای فعالین رسانه‌ای کشور و جوانان مطرح نموده است چرا که استفاده از فضای رسانه‌ای بین‌المللی تاثیر بسیار قویتری در جامعه جهانی خواهد داشت .

  این نامه به تایید و امضاء جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، بطحایی وزیر آموزش و پرورش، علوی وزیر اطلاعات، آوایی وزیر دادگستری، غلامی وزیر علوم، صالحی وزیر ارشاد، سبحانی‌فر نماینده مردم سبزوار (رئیس کمیته مخابرات مجلس) و کاظمی نماینده مردم ملایر در مجلس رسیده است.

  اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ۱۲ نفر هستند و در صورت طرح این موضوع در این کمیته، با نظر مساعد امضاء کنندگان این نامه ، توئیتر رفع فیلتر خواهد شد.

  -ایلنا

  دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران، گفت: تعدادی از شرکت‌های عضو سندیکا در نمایشگاه جانبی هفته‌ی جهانی ارتباطات که در ساختمان وزارت ارتباطات برگزار شد حضور یافتند و هشت محصول جدید تولید داخل را معرفی کردیم.
  هشت محصول جدید حوزه‌ی ICT را در نمایشگاه روز جهانی ارتباطات معرفی کردیم
  مهندس "فرامرز رستگار" در گفتگو با خبرنگار سیتنا پیرامون حضور شرکت‌های عضو سندیکا در نمایشگاه جانبی هفته‌ی جهانی ارتباطات که در ساختمان وزارت ارتباطات برگزار شد، گفت: در آستانه‌ی روز جهانی ارتباطات مراسمی در محل وزارت ارتباطات برگزار شد که در کنار آن نمایشگاهی جنبی مرتبط با دولت همراه برپا شد.

  وی ادامه داد: پیرو قول وزیر ارتباطات مبنی بر آنکه هفته‌ای یک محصول داخلی در حوزه‌ی ICT معرفی شود، ما نیز در همین راستا قول دادیم که تا آخر سال 97 بیش از 40 محصول پیشرفته در حوزه‌ی ICT را معرفی کنیم.

  رستگار، افزود: در همین راستا از ابتدای سال 97 تاکنون که هشت هفته می‌شود، ما هشت محصول را به مناسبت روز جهانی ارتباطات معرفی کردیم؛ چرا که این قول را داده ایم و تا آخر سال نیز به آن عمل خواهیم کرد.

  دبیر سندکای صنعت مخابرات ایران، هدف از معرفی محصولات را اینگونه بیان کرد: به منظور نشان دادن توانمندی تولیدات داخلی در معرفی تکنولوژی‌های پیشرفته این محصولات معرفی شدند.

  وی، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت این نمایشگاه، تکیه‌ی ما بر روی معرفی محصولاتی بود که در چند ماه آخر سال 96 و دو ماه گذشته، تست شده و آزمایش شده بودند؛ در نتیجه ما محصولاتشان را معرفی کردیم. البته ما نظرمان روی هشت محصول بود، ولی چند محصول دیگر نیز اضافه شدند، اما ما مبنا را بر همان هشت محصول می گذاریم.

  رستگار، پیرامون حضور شرکت های عضو سندیکا و محصولات معرفی شده در این نمایشگا، خاطرنشان کرد: شرکت‌های صنایع ارتباطی آوا و کیاتل محصولاتی شبیه هم داشتند به همین دلیل ما این دو شرکت را یک شرکت حساب کردیم که IMS را معرفی کردند. شرکت سینا دو محصول معرفی کرد یکی OLT و دیگری POTN. شرکت ژرف پویان توس، روتر بومی را معرفی کرد. شرکت اتصال صنعت میانه از محصولی در حوزه‌ی اینترنت اشیاء رونمایی کرد. پرورش داده‌ها هم در حوزه‌ی مدیریت شبکه‌ های هوشمند محصولی ارائه کرد. شرکت نور بهینه گستر، میکرو داکت و شرکت ارگ جدید ONT و شرکت پرمان هم STM 64 را معرفی کردند.

  به گفته معاون قضایی دادستان کل کشور، در جلسه‌ای که در معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور برگزار شده، مقرر شده است که اگر واحدهای صنفی به فعالیت صنفی یا تبلیغاتی در تلگرام ادامه دهند، وزارت صنعت و مراجع صنفی اقدامات قانونی لازم را به‌عمل آورند. یادداشت عبدالصمد خرم‌آبادی که در کانال خود در پیام‌رسان سروش منتشر کرده است به شرح زیر است: فعالیت صنفی در بستر تلگرام ممنوع است. وی افزود: واحدهای صنفی و کسب و کارهای اینترنتی باید فعالیت‌های خود را به شبکه‌های اجتماعی داخلی منتقل کنند. هفته گذشته جلسه‌ای با حضور نمایندگان مرکز ملی فضای مجازی، مرکز امور اصناف و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، اتاق اصناف ایران، پلیس اماکن ناجا و اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی در معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور برگزار شد.
  معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: در این جلسه نحوه اجرای بخشنامه مورخه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ نیروی انتظامی درخصوص «ممنوعیت فعالیت واحدهای صنفی و تجاری کشور در بستر شبکه‌های اجتماعی بیگانه» مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در جلسه مذکور با تاکید بر اینکه فعالیت واحدهای صنفی در بستر تلگرام موجب ذخیره بخش عمده‌ای از داده‌های عظیم (big data) کشور در سامانه‌های رایانه‌ای خارجی و سوء استفاده بیگانگان از این داده‌ها خواهد شد و با توجه به مجرمانه بودن اقداماتی که موجب دسترسی بیگانگان به داده‌های عظیم کشور می‌شوند، هرگونه فعالیت صنفی در بستر تلگرام ممنوع اعلام شد. به گفته وی، مسوولان ذی‌ربط در وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران و اتحادیه‌های امور صنفی به کلیه واحدهای صنفی اعم از کسب و کارهای اینترنتی و غیر اینترنتی سراسر کشور اعلام و ابلاغ کنند از هرگونه فعالیت تبلیغاتی و خدماتی در پیام‌رسان فیلتر شده تلگرام اکیدا خودداری و فعالیت‌های خود را به شبکه‌های اجتماعی بومی منتقل کنند. خرم‌آبادی افزود: در صورتی که واحدهای صنفی پس از اطلاع‌رسانی به فعالیت صنفی یا تبلیغاتی خود در بستر شبکه اجتماعی تلگرام ادامه دهند، وزارت صنعت، معدن و تجارت و مراجع صنفی اقدامات قانونی لازم را به‌عمل آورند.

  -روزنامه دنیای اقتصاد 

  یک وکیل دادگستری درباره فیلترینگ تلگرام و محدود کردن فضای مجازی گفت: فیلترکردن تلگرام عملا به ترویج قانون‌شکنی و استفاده از روش‌ها و ابزارهایی برای خنثی کردن ممنوعیت منجر خواهد شد.

  بهمن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره فیلترینگ تلگرام و مغایرت داشتن آن با حقوق شهروندی گفت: به نظر می‌رسد این اقدام در سطح کلان در اختیار شورای عالی امنیت ملی باشد. زیرا که این ابزار وسیله‌ای است که حذف آن با قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در تعارض است.

  وی خاطرنشان کرد: بدیهی است در صورتی که به وسیله این ابزار یا سایر ابزار رایانه‌ای جرمی ارتکاب شود مقام و مقامات قضائی – حسب مورد – می‌توانند با متهم و متعاقبا مجرم برخورد کنند و احیانا او را به طور موقت و دائم از دسترسی به ابزار محروم نمایند.

  رییس سابق اتحادیه سراسری کانون‌ها وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه چنین اقدامی از نظر عملی و فنی تا چه حد امکان دارد برای بنده هم روشن نیست، گفت: قاعدتا وقتی فیلتر کردن کلی چنین سامانه‌ای موثر باشد محدود کردن جزئی آن به طریق اولی ممکن است.

  وی در پاسخ به این سوال که فیلتر کردن تلگرام و یا محدود کردن فضای مجازی مغایر با منشور شهروندی نیست، عنوان کرد: توجه داشته باشید منشور حقوق شهروندی حاوی مطالبی آرمانی بوده و هست که قسمتی از آن در قانون اساسی و قوانین عادی آمده و دارای ضمانت اجرایی است.

  این وکیل دادگستری تاکید کرد: بنابراین مساله محدود کردن و یا حذف ابزارهای اطلاع‌رسانی عمومی ولو اینکه منشور حقوق شهروندی هم وجود نمی‌داشت با بند ۲ از اصل سوم قانون اساسی و اصل ۲۴‌‌ همان قانون تعارض داشت به ویژه‌ اینکه قانون‌گذار در قانون اساسی می‌فرماید «بالا بردن آگاهی‌های سطح عمومی در همه زمینه‌ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه‌های گروهی و وسایل دیگر واضح است. قانون گذار از ابتدا به این فکر بوده که محدوده ابزار‌ها و امکانات اطلاع‌رسانی نامحدود است».

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه