طبق اطلاعیه‌ی جدید سامانه‌ی همتا تنها گوشی‌های مسافری مورد تأیید گمرک در این سامانه ثبت خواهد شد و دیگر نیازی به مراجعه‌ی فرد متقاضی به سامانه‌ی همتا نیست.

  گمرک جمهوری اسلامی ایران، چند روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد درگاه ثبت اطلاعات مسافری سامانه‌ی همتا به حالت تعلیق درآمده است و متقاضیان باید اطلاعات کالای خود را در سامانه‌ی گمرک ثبت کنند. سپس این اطلاعات هر سه روز یک بار و بعد از تأیید گمرک به سامانه‌ی همتا فرستاده شده و گوشی‌ها رجیستر خواهند شد. همچنین اعلام شده بود در این شرایط دیگر نیازی به ثبت اطلاعات گوشی از سوی کاربران در سامانه‌ی همتا نیست.

  سامانه‌ی همتا اطلاعیه‌ای را در این خصوص منتشر کرده و نوشته است: «به اطلاع می‌رساند مطابق تصمیم اخیر کمیته‌ی راهبری طرح رجیستری، از تاریخ ۱۹ آذر ۹۷ درخواست ثبت گوشی‌های مسافری در سامانه‌ی همتا متوقف گردیده است.

  در حال حاضر پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه توسط شخص متقاضی، گمرک طبق قوانین و مقررات مربوطه، صحت اطلاعات ورودی و شرایط لازم برای ثبت دستگاه به صورت مسافری را بررسی می‌نماید. در نهایت اطلاعات دستگاه‌های واجد شرایط ثبت مسافری در فواصل زمانی مشخص (بنا بر اطلاعیه گمرک هر سه روز یکبار) توسط گمرک در قالب یک فایل برای سامانه‌ی همتا ارسال می‌گردد.

  طبق اعلام گمرک، اطلاعات ثبت‌شده در سامانه‌ی گمرک هر سه روز یک‌بار به سامانه‌ی همتا ارسال می‌شود و دیگر نیازی به ثبت مجدد اطلاعات در سامانه‌ی همتا نیست.

  گمرک جمهوری اسلامی ایران، با انتشار بیانیه‌ای از ارسال اطلاعات ثبت‌شده در سامانه‌ی گمرک در فواصل زمانی سه روز به منظور جلوگیری از زیان مسافرین خبر داد. براین‌اساس اطلاعات ثبت‌شده در سامانه‌ی گمرک هر سه روز به سامانه‌ی همتا ارسال شده و تلفن همراه مربوطه فعال خواهد شد، درنتیجه دیگر نیاز به مراجعه به درگاه سامانه‌ی همتا جهت ثبت دوباره اطلاعات نخواهد بود.

  احتمال داده می‌شود این طرح به منظور جلوگیری از واردات انبوه گوشی‌های مسافری است، تا تلفن‌های همراه تنها بعد از تأیید گمرک در سامانه‌ی همتا ثبت شوند. در اطلاعیه‌ی گمرک نوشته شده است: «با توجه به اینکه سامانه‌ی همتا به علت مسائل داخلی خود ارائه‌ی خدمات و استفاده از سرویس‌های ارائه‌شده توسط گمرک را به منظور دریافت اطلاعات تلفن همراه مسافری به حالت تعلیق درآورده است، گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای جلوگیری از بروز وقفه و زیان مسافرین گرامی، تا زمان برقراری ارتباط برخط بین سامانه‌ها، اطلاعات ثبت‌شده در سامانه‌ی گمرک را هر سه روز یک‌بار به سامانه‌ی همتا ارسال می‌نماید تا در سامانه‌ی همتا نسبت به فعال سازی اقدام شود و در این حالت نیازی به ثبت مجدد اطلاعات در سامانه‌ی همتا نخواهد بود.

  همچنین تیم فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت، به‌صورت همه‌جانبه در تلاش هستند تا زیرساخت ارتباطی لازم را فراهم و سرویس‌های مورد نیاز را در اختیار گمرک قرار دهند که در نتیجه‌ی آن به منظور ایجاد تسهیل برای مسافرین گرامی و همچنین جلوگیری از موازی کاری، اطلاعات ثبت‌شده در سامانه‌ی گمرک به‌صورت برخط به سامانه‌ی همتا ارسال و تلفن همراه مربوطه فعال خواهد شد و نیاز به مراجعه به درگاه سامانه‌ی همتا جهت ثبت دوباره اطلاعات نخواهد بود».

  بعد از همکاری بانک مرکزی در پروژه‌ی جایگزین‌سازی کارت بانکی با کارت سوخت، حال دستور اتصال این بانک به دولت الکترونیک صادر شده است.

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در حاشیه‌ی دومین همایش تهران هوشمند از مذاکره با بانک مرکزی برای اتصال به دولت الکترونیک خبر داد. به‌گفته‌ی وی، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، دستور قاطعی درباره‌ی اتصال این بانک به زیرساخت دولت الکترونیک صادر کرده است. آذری جهرمی گفت:

  امروزه، دولت الکترونیک عملیاتی شده و دیگر حرف یا شعار نیست؛ بلکه پروژه‌ای ادامه‌دار برای ارائه‌ی خدمات دستگاه‌ها و نهادها به مردم به‌شکلی راحت و آسان است. دولت الکترونیک درزمینه‌ی کارت سوخت بانکی محقق شد و شاهد آن بودیم هزینه‌های تمام‌شده را کاهش داد و از خروج ارز از کشور برای خرید کارت و هزینه‌ی بیشتر مردم برای صدور کارت جلوگیری کرد. همچنین، دولت الکترونیک با اجرای طرح رجیستری شفافیت را ایجاد کرد.

  به‌گفته‌ی وزیر ارتباطات، بانک مرکزی در پروژه‌ی جایگزین‌سازی کارت بانکی با کارت هوشمند سوخت با ارائه‌ی خدمات مناسب و دسترسی‌ها همکاری مناسبی داشته است. افزون‌براین، خدمات بسیار زیادی هنوز به زیرساخت دولت الکترونیک متصل نشده و نیازمند تعامل بیشتر است. به‌همین‌منظور، رئیس بانک مرکزی در گفت‌وگو با وزیر ارتباطات اعلام کرد دستور لازم مبنی بر اتصال بانک مرکزی به زیرساخت دولت الکترونیک صادر شده است. وزیر ارتباطات درباره‌ی مشارکت سایر وزارتخانه‌ها در دولت الکترونیک گفت:

  منتظر اقدام بانک‌ها و شرکت‌های بیمه در دولت الکترونیک هستیم. گفتنی است درحال‌مذاکره با وزارت امور اقتصادی و دارایی هستیم تا این وزارتخانه نیز سرویس‌های خود را در بستر دولت الکترونیک ارائه دهد؛ چراکه امکانات این وزارتخانه و سازمان امور مالیاتی برای مردم کاربردی و بسیار اهمیت است.

  - زومیت 

  شرکت انتقال داده های آسیاتک به مناسبت ۱۶ آذر و روز دانشجو، برای کلیه دانشجویانی که مشترک اینترنت این شرکت باشند، هدیه ویژه‌ای در نظر گرفته است.

  آسیاتک در راستای تکریم دانشجویان و ارج نهادن به مقام ایشان، به کلیه‌ی دانشجویان عزیزی که شغل خود را دانشجو ذکر کرده و مدارک لازم را ارائه داده‌اند، دو گیگابایت اینترنت هدیه اختصاص داده است.

  بر اساس این گزارش، اعتبار هدیه مورد نظر به‌صورت کد تخفیف برای تلفن همراه دانشجویان عضو در باشگاه مشتریان آسیاتک ارسال شده است. دانشجویان می‌توانند تا ۶ روز، با مراجعه به پنل کاربری خود، دو گیگابایت ترافیک هدیه را فعال و از آن استفاده کنند.

  شرکت آسیاتک به‌عنوان برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور و با هدف ارتقاء سطح رضایت هموطنان از کیفیت زندگی، کامل‌ترین سبد خدمات ارتباطی را جهت استفاده‌ی اقشار مختلف جامعه عرضه کرده و در این راه از توان و تخصص جوانان کشور و تکنولوژی های روز دنیا استفاده می‌کند.

  - زومیت 


  به‌گفته‌ی معاون وزیر ارتباطات دو پیام‌رسان هاتگرام و تلگرام طلایی تنها تا پایان آذرماه فرصت دارند از تلگرام مستقل شوند و در صورت عدم دریافت مجوز، فعالیت آن‌ها غیرقانونی است.

  حمید فتاحی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری رویداد نوآورانه‌ی پیام‌رسانی با عنوان پیام‌آورد اعلام کرد فعالیت دو پیام‌رسان هاتگرام و تلگرام طلایی فعلا مجاز است. این نشست با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و عضو شورای عالی فضای مجازی برگزار شد و حمید فتاحی توضیحاتی در مورد دو پیام‌رسان هاتگرام و تلگرام طلایی ارائه‌ داد.

  وی با تأکید بر اینکه دو پیام‌رسان هاتگرام و تلگرام طلایی تا آخر آذرماه برای مستقل شدن از تلگرام مهلت دارند، گفت:

  هاتگرام و تلگرام طلایی فعلا مجاز هستند و اگر تا آخر آذر مستقل نشوند و مرکز ملی فضای مجازی نیز مهلت فعالیت آن‌ها را تمدید نکند، غیرقانونی شناخته می‌شوند. این پیام‌رسان‌ها در میان پیام‌رسان‌های داخلی بوده و اگر تأییدیه‌های لازم را دریافت نکنند، جزو پیام‌رسان‌های غیرقانونی قرار می‌گیرند.

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه