ظاهرا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در حال نظارت موردی بر نحوه‌ی اجرای مصوبه جدید اینترنت است. این سازمان به‌زودی گزارشی از روند اجرای این مصوبه ارائه خواهد کرد.
  نسترن محسنی، معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، درمورد نارضایتی برخی کاربران از کیفیت سرویس اینترنت با آغاز اجرای مصوبه اینترنت غیر حجمی (مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات) گفت:

  بخش نظارت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) پس از ابلاغ مصوبه جدید اینترنت، بسیار عمیق‌تر در حال نظارت و مانیتورینگ ارائه سرویس از سوی اپراتورها است و ادعا از سوی کاربران نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

  وی با تأکید براینکه اعتراض مشترکان از کیفیت سرویس دریافتی نادیده گرفته نمی‌شود، اعلام کرد:

  اکنون هم سامانه رسیدگی به شکایات ۱۹۵ و هم امکان مکاتبه مستقیم برای کاربران وجود دارد که می‌توانند از این طریق نقطه‌نظرات خود را منعکس کرده یا شکایت کنند.

  محسنی با اشاره به اینکه در مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بر تضمین ۹۵ درصدی زمان بر سرعتی که کاربر تقاضا دارد و حجمی که دریافت می‌کند، تأکید شده است، در مورد نحوه نظارت و میزان شکایت از کندی سرعت و کیفیت اینترنت گفت یقینا شکایت و نقطه‌نظرات در این مورد زیاد است و روزانه درصد بالایی از حجم فعالیت بخش نظارت رگولاتوری، رفع دغدغه مردم از سرویس اینترنت است که بخشی از آن نیز به مصوبه جدید اینترنت اختصاص دارد.

  جلسه كميسيون ICT اتاق بازرگاني با حضور فعالان بخش خصوصي حوزه فناوري اطلاعات كشور و نمايندگاني از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت علمي رياست جمهوري و وزارت ارتباطات برگزار شد.

  🔹به گزارش روابط عمومي فدراسيون ICT اتاق بازرگاني ايران، محمد رضا طلايي رييس كميسيون ICT با ابراز خرسندي از اين كه در وزارت ارتباطات جلساتي در خصوص قانون استفاده حداكثري از توان توليد داخل در حال انجام است اظهار داشت: قرار شده خروجي‌ها از تشكل‌ها گرفته شده و با حضور معاونت علمي جلساتي را در وزارتخانه برگزار كنند.

  🔹وي همچنين در خصوص طرح جديد وزارت ارتباطات كه با عنوان "مديريت اينترنت پاك" مطرح شده اظهار نظر كرده و خاطرنشان كرد: به نظر من فيلترينگ هوشمند نيز همين كار را مي‌بايست انجام دهد و البته اين موضوع كه اجراي اينچنين طرح‌هايي جزو وظايف وزارت ارتباطات است و يا وزارت ارشاد، نياز به توضيحات وزارت ارشاد در اين باره دارد. افزون بر اين اينترنت يك بستر است و لذا نمي‌تواند پاك يا ناپاك باشد و موضوع پاك بودن اينترنت بيشتر به محتواي ارايه شده بر بستر آن مربوط مي‌شود.


  🔹در ادامه اين جلسه مسعود شنتيايي عضو كميسيونICT اتاق بازرگاني و ريیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات با اشاره به ذكر نشدن نام صنعت تجهيزات فناوري اطلاعات در برنامه ششم توسعه گفت: سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و دولتي در برنامه پنج ساله در حوزه فناوري اطلاعات حدود 110هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده بود كه عمدتا وزارت ارتباطات در حوزه ديتا و نرم‌افزار اين سرمايه را مد نظر قرار داده بود اما پيشنهاد ما اين بود كه براي سرمايه‌گذاري جهت توليد سخت‌افزار هم اين سرمايه‌گذاري مد نظر قرار گيرد. اگر فرض كنيم از اين 110هزار ميليارد تومان چيزي حدود 30 درصد آن به تجهيزات سخت‌افزاري مربوط باشد در صورت عدم توجه به توليد داخلي سخت‌افزار، دولت مي‌بايست حدود 36 هزار ميليارد تومان نفت فروخته و به جاي آن كالاي سخت‌افزاري وارد كند كه اين موضوع به زيان كشور بوده و بهتر است به جاي آن به واحدهاي توليدي سخت‌افزاري داخلي توجه شود.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اجرایی شدن رجیستری برای گوشی‌های ال‌جی، علت گرانی گوشی‌ها در اجرای رجیستری، ایجاد اشتغال با کمک حوزه آی‌سی‌تی و لزوم ایجاد پیام رسان‌های داخلی توضیحاتی ارائه داد.

  به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی که در یک برنامه تلویزیونی حضور یافته بود، با بیان اینکه طرح ثبت تلفن‌های همراه یا رجیستری در حوزه ساماندهی واردات گوشی‌های همراه اجرا شده، گفت: از روز شنبه وارد فاز پنجم این طرح شدیم و گوشی‌های ساخت شرکت ال‌جی در پوشش این طرح قرار گرفتند. بنا به برنامه‌ریزی‌ها نیز پیش از پایان سال ۹۶ تمامی برندها شامل این طرح خواهند شد.

  وی با اشاره به موفقیت چهار مرحله قبلی رجیستری افزود: گوشی‌هایی که از مبادی قاچاق وارد شده باشند، گمرک پرداخت نکرده باشند و استانداردهای لازم را رعایت نکرده باشند، توسط وزارت صنعت در اجرای رجیستری لحاظ شده و در صورت فعال شدن در شبکه تلفن همراه تنها ۳۰ روز فعال هستند و سپس غیرفعال می‌شوند.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مقابله با قاچاق را یکی از اهداف طرح رجیستری دانست و بیان کرد: در دنیا نظام مقابله با قاچاق تنها با پایش مرزها نیست و کالاها در کشور کنترل می‌شود. امروزه بسیاری از صنایع ما به دلیل قاچاق مقرون‌به صرفه بودن خود را از دست داده‌اند. در کشورهای پیشرفته کالا از زمان ورود به مغازه و هنگام فروش پایش می‌شود و فاکتور آن با مکانیزمی در بانک ثبت می‌شود و اینطور نیست که یک کالا که سیکل قانونی را طی نکرده به فروش برسد.

  جهرمی درباره راه‌های قاچاق کالا در کشور توضیح داد: در کشور ما بیشتر موضوع کنترل قاچاق به کنترل مرزها برمی‌گردد البته قاچاق ممکن است از مبادی غیرقانونی وارد شود یا با جعل عناوین دیگر از مبادی قانونی اتفاق بیفتد و یا قطعاتی از درگاه گمرک وارد شده و سرهم‌بندی شود. بنابراین کالای قاچاق از طرق مختلف وارد می‌شود و به همین خاطر مکانیزم کنترل بازار یک شبکه به هم پیوسته است.

  وزیر ارتباطات در یک برنامه‌ی تلویزیونی اعلام کرد که وزارت ارتباطات به‌عنوان متولی اجرای طرح رجیستری فعالیت می‌کند؛ اما ریالی از درآمدهای گمرک به واسطه برخورد با قاچاق کالا، به جیب وزارت ارتباطات نخواهد رفت.
  محمد جواد آذری جهرمی در برنامه‌ی تلویزیونی «نگاه یک» شبکه یک دیشب درباره‌ی اجرای طرح رجیستری، اعلام کرد که طرح ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های موبایل وارد فاز ۵ شده است؛ در این فاز، گوشی‌هایی که از طرق مختلف غیر قانونی وارد کشور شده و هزینه گمرکی آن‌ها پرداخت نشده است، ۳۰ روز روشن می‌مانند و پس از آن قابلیت استفاده نخواهند داشت.

  به گفته‌ی وی، مهم‌ترین موضوع دیده‌شده در این طرح، مبارزه با قاچاق کالا است. مبارزه با قاچاق فقط پایش مرزها نیست؛ امروزه بسیاری از صنایع ایران قابلیت رقابت را از دست داده‌اند و دلیل آن فقط فرآیند قاچاق کالا است.

  آذری جهرمی گفت:

  کالاهای قاچاق گاهی از مبادی قانونی وارد کشور می‌شود و فقط علائم قانونی مورد جعل قرار می‌گیرد که البته این هم نوعی قاچاق محسوب می‌شود. روش دیگر دور زدن نظام گمرکی این است که قطعات یک کالا جداگانه وارد و پس از ورود به کشور سرهم می‌شود و با تعرفه قیمت جدیدی به فروش می‌رسد.

  عبدالرضا نوروزی رییس اتحادیه صنایع لوح‌های فشرده ایران اعلام کرد از ابتدای امسال افزایش و نوسانات نرخ ارز برای فعالان صنعت لوح فشرده مساله ساز شده است.
  به گزارش روابط عمومی فدراسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، نوروزی رییس اتحادیه صنایع لوح‌های فشرده ایران در خصوص افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر صنعت لوح فشرده اظهار داشت: از ابتدای امسال علاوه بر مشکلات 8 سال اخیر از جمله تحریم ها این مشکل نوسانات و افزایش نرخ ارز نیز به ما تحمیل شده است.
  رییس اتحادیه صنایع لوح‌های فشرده ایران با اشاره به افزایش نرخ ارز ادامه داد: افزایش نرخ ارز در این مدت به شدت به مشکلات ما افزوده است و الان به روز و به ماه قیمت ارز افزایش پیدا می کند. وقتی شما مجبور باشید در حالی که روز قبل قیمت را برای هر لوح فشرده 500 تومان اعلام کرده اید پس از یک روز برای ثبت سفارش این قیمت را به 510 تومان افزایش دهید مشتری شکایت کرده و نمی پذیرد که قیمت یک جنس یک روزه به این میزان افزایش یابد؛ چرا که صنعت ما مثل صنایع مرتبط با ارز نیست که مردم انتظار داشته باشند آن را هر روز به یک قیمت بخرند و همین موضوع به این صنعت آسیب می‌زند.
  نوروزی افزود: با توجه به این که مواد اولیه لوح فشرده از جمله پلی کربنات از خارج از کشور تامین می شود و فقط چند کشور در دنیا توانایی تولید مواد اولیه تهیه لوح فشرده دارند لذا ما در تحریم ها نتوانستیم به صورت مستقیم این مواد را وارد کشور کنیم. وارد کردن غیر مستقیم این مواد نیز هم زمان بر بود و هم یکسری از افراد سودجو می رفتند در دبی و ترکیه این کالا را خریداری کرده و بعد با مخلوط کردن جنس درجه یک و جنس های درجه چند و ورود آن به بازار ایران سودهای آن چنانی می بردند. به این ترتیب محصول ما به عنوان تولید کننده نیز بی کیفیت شد و برند ما نیز تحت تاثیر این پایین آمدن کیفیت قرار گرفت.
  وی با ذکر دیگر مشکلات دوران تحریم اظهار داشت: از سوی دیگر در زمینه خرید قطعات با بروز تحریم ها قطعاتی که یک روزه به دست ما می رسید گاه تا سه ماه برای دریافت آن معطل می ماندیم لذا خطوط ما به دلیل نیاز به یک قطعه می خوابید. همچنین بروز مشکلات بانکی و توقف سرمایه در گردش بانک‌ها از دیگر مشکلات زمان تحریم بود. در دولت روحانی صحبت های خوبی برای واحدهای کوچک و متوسط مطرح شد که تکنولوژی لوح های فشرده را نیز شامل می شد اما من وقتی به عنوان رییس اتحادیه لوح فشرده با شرکت ها صحبت می کنم می‌بینم که هیچ یک از آنها نتوانسته تسهیلاتی را دریافت کند. جالب آن که بسیاری از آن ها هم مشکل بانکی، بدهی یا معوقات ندارند اما بانک آن قدر آنها را به دلایل مختلف معطل کرده که قید دریافت تسهیلات را زده اند.

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه