مدير فاوا اتاق اصناف ايران ابراز داشت:
  عرضه گوشي‌هاي توقيف شده تغييري در بازار ايجاد نمي‌كند/ نیاز به ایجاد کارگروه تخصصی در اصناف

  مدير فاوا اتاق اصناف ايران در حاشيه جلسه كميسيون فاوا اتاق بازرگاني ابراز داشت كه در شرايط فعلي عرضه گوشي‌هاي توقيف شده نمي‌تواند باعث ايجاد ثبات و كاهش قيمت‌هاي گوشي در بازار شود.

  به گزارش روابط عمومي فدراسيون ICT اتاق بازرگاني ايران، كميل اكبرنژاد مدير فاوا اتاق اصناف ايران در حاشيه جلسه كميسيون فاوا اتاق بازرگاني در خصوص اينكه در صورتي كه دولت بخواهد گوشي‌هايي كه به علت احتكار يا گرانفروشي توقيف شده را عرضه كند از طريق چه سازوكاري بايد اين كار را انجام دهد ابراز داشت: اگر دولت تصميم بگيرد گوشي‌هاي توقيف شده را با نرخ ارز 4200 توماني عرضه كند از آنجايي كه همه مردم توان مالي خريد گوشي‌هاي گران قيمت را ندارند و اين قدر سرمايه ندارند كه در لحظه يك گوشي 5 ميليوني بخرند در نتيجه بازاريان ممكن است از طريق نزديكان و آشنايان خود از سطح بازار گوشي‌ها را بخرند و بار ديگر وارد بازار ‌كنند. در اين شرايط با وجود آنكه گوشي با ارز 4200 توماني فروخته شده اما در بازار تغييري ايجاد نمي‌شود چون افراد عادي توان خريد گوشي‌هاي گران‌قيمتي كه با ارز دولتي عرضه مي‌شوند را ندارند به همين دليل اين نظام توزيع همچنان دچار مشكل خواهد بود و نمي‌تواند بازار را به ثبات قبل و زماني كه ارز 4200 تومان بود برگرداند.

  اكبرنژاد در خصوص برنامه اتاق اصناف براي كنترل قيمت گوشي نيز ابراز داشت: ما طرح جامعي را در خصوص نظام توزيع و فروش و بحث عرضه و تقاضا در كشور، طراحي كرديم و به معاون دولت الكترونيكي سازمان فناوري اطلاعات داده‌ايم كه اين مي‌تواند به عنوان بخش‌هاي كنترلي اصناف در كشور جا بيفتد. با اين طرح مي‌توانيم در حوزه بازرسي، در حيطه نظام قيمت‌گذاري كالا، و نيز در زمينه وضعيت ورود و خروج كالا به مغازه‌ها كنترل لازم را ايجاد كنيم تا وضعيت فعلي در آينده پيش نيايد. اما باوجود بحث‌هايي كه براي بودجه‌بندي اصناف شد اين بودجه هنوز تخصيص پيدا نكرده است تا اتاق اصناف بتواند نظارت و كنترل دقيق داشته باشد. البته نظارت وجود دارد اما به دليل كمي بودجه‌اي كه در سمت اتاق اصناف وجود دارد اين امكان وجود ندارد كه اين نظام به صورت كاملا ساختاريافته و درست به مردم خدمت‌رساني كند.

  جلسه‌ی شورای عالی هماهنگی اقتصادی در روز شنبه تشکیل شد و ساختار، اهداف و ماموریت‌های ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی را مصوب کرد.
  در جلسه‌ی شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست رییس‌جمهور، به موضوع مقابله با هرگونه جنگ روانی و التهاب‌آفرینی در بازار و اقتصاد کشور پرداخته شد.

  شورای عالی هماهنگی اقتصادی همچنین در راستای تنظیم بازار و نظارت موثر بر قیمت و نحوه‌ی عرضه‌ی کالاها و خدمات، وزارت صنعت، معدن و تجارت را به اقدامات زیر مکلف کرد:

  تقویت و تجهیز ستاد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان،
  اطلاع‌رسانی گسترده قیمت کالاها و مقررات عرضه در فروشگاه‌ها با استفاده از سامانه‌ی اطلاع‌رسانی فراگیر برای دسترسی بر خط مردم و سازماندهی استفاده از نظارت مردمی
  بهره‌گیری از شبکه نظارتی اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی
  تقویت و حمایت از انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف‌کننده در سطح ملی و استانی می‌شود
  بر اساس مصوبه‌ی دیگر شورای عالی هماهنگی اقتصادی مقرر شد تا کلیه‌ی عرضه‌کنندگان کالاهایی که ضرورت اطلاع‌رسانی آنها توسط وزارت صمت اعلام می‌شود، اعم از تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان، موظفند طبق مقررات این وزارت نسبت به تطبیق قیمت با ضوابط قیمت‌گذاری مصوب «هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها» و ثبت آن به‌صورت خوداظهاری در سامانه‌ی فراگیر الکترونیکی اقدام و قیمت را به‌صورت برچسب و قابل‌نظارت، بر کالاها نصب کنند.

  - زومیت 

  پس از تکمیل طرح رجیستری گوشی‌های موبایل، حالا نوبت به تبلت‌هایی رسیده که از سیم‌کارت پشتیبانی می‌کنند. به‌گفته‌ی سخنگوی طرح رجیستری، بستر اجرای طرح رجیستری تبلت‌ها آماده شده است.

  رجیستری گوشی‌های موبایل از سال گذشته کلید خورد تا اوایل سال جاری ادامه یافت و آخرین فاز اجرای این طرح در فروردین ماه عملیاتی شد. مسئولان، اجرای این طرح را بسیار موفقیت‌آمیز عنوان می‌کنند و حتی اعلام کرده‌اند که میزان واردات قاچاق گوشی به کشور صفر شده است.

  بر این اساس حالا ظاهرا نوبت به رجیستری تبلت‌ها رسیده و در فاز بعدی قرار است تبلت‌های سیم‌کارت‌دار مشمول این طرح شوند.

  بر اساس گزارش حمیدرضا دهقانی‌نیا، کارهای فنی رجیستری تبلت انجام شده و بستر اجرای آن آماده است و آن‌ها در انتظار تعیین تکلیف تخصیص ارز وارداتی هستند.
  دهقانی‌نیا با اشاره به اینکه مرحله‌ی دوم اجرای طرح رجیستری تلفن همراه و سایر تجهیزات دارای سیم‌کارت‌ مربوط به رجیستری تبلت بوده است، گفت:

  در این مرحله قصد بر این است که تمامی تبلت‌های وارداتی به کشور که به سیم‌کارت مجهز هستند، در سامانه ثبت و شناسایی رجیستری به ثبت برسند.

   

  معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد ارائه بسته‌های اینترنت ترکیبی شبانه و روزانه با تعرفه متغیر غیرقانونی است؛ تعرفه‌ی همه‌ی ساعات شبانه‌روز یکسان است.

  نسرین محسنی، معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره‌ی بسته‌های ترکیبی شبانه و روزانه اعلام کرد:

  در مقررات چیزی به‌عنوان تقسیم شبانه و روزانه نداریم؛ در واقع اگر تعرفه‌ای اعلام شده، برای همه‌ی ساعات شبانه‌روز یکسان است و چنین تقسیم‌بندی‌ نداریم.

  به‌گفته‌ی وی، در صورت تصویب و اجرای طرح آزادسازی تعرفه‌های اینترنت، اپراتورها می‌توانند مثلاً برای ساعاتی که پیک نیست، پیشنهادهای ارزان‌قیمت‌تری به مشترکان خود ارائه دهند؛ که البته آن هم همانطور که قبلاً تأکید شده به شرط آن است که رقابت دچار خدشه نشود. این موضوع جدای از شرایط فعلی است و در حال حاضر تقسیم‌بندی شبانه و روزانه را به هیچ عنوان در قانون نداریم. البته فروش بسته به این صورت که بخشی از حجم مخصوص شب و بخشی از آن مخصوص روز باشد، خلاف مقررات نیست؛ بلکه باید میزان تعرفه در تمام شبانه‌روز به یک میزان باشد.
  وی در رابطه با چگونگی اجرای قانون تغییر نحوه فروش اینترنت از حجمی به سرعتی گفت که در هیچ حالتی نمی‌توانیم وابستگی به حجم را حذف کنیم.

  وزیر ارتباطات در رابطه با تشعشعات امواج به‌صورت آنلاین هشدار داد و اعلام کرد که پارازیت‌ها بر وضعیت آنتن‌‌دهی موبایل تاثیری نمی‌گذارد.

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیرو دریافت گزارشاتی مبنی بر ارسال حد بالایی از پارازیت‌ها اعلام کرد:

  بنا داریم اندازه‌گیری‌های تشعشعات امواج را احتمالا در هفته دولت به‌صورت آنلاین در سامانه‌ای در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر کنیم تا بر اساس آن وضعیت هر شهر مشخص باشد.
  وی با تاکید بر اهمیت وضعیت سلامت مردم گفت که البته در مورد پارازیت نه باید بزرگنمایی صورت گیرد و نه به‌راحتی از کنار آن عبور کرد؛ چراکه مسئولان کشور نسبت به حفظ سلامت مردم مسئولیت دارند.

  وزیر ارتباطات، اثرگذاری پارازیت را بر وضعیت آنتن‌دهی موبایل بی‌ارتباط دانست و اعلام کرد به‌دلیل اینکه در این مورد شفاف‌سازی صورت نمی‌گیرد و پاسخ‌دهی نمی‌شود، بنابراین در چنین شرایطی هر چیزی را به آن نسبت می‌دهند؛ ولی باید توجه داشت که موضوع سلامت مردم اهمیت دارد.

  - پایگاه خبری اتاق ایران

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه