مديركل دفتر نوآوري وزارت ارتباطات در حاشيه جلسه كميسيون فاوا اتاق بازرگاني بر لزوم نظارت بيشتر وزارت صمت و اصناف بر وضعيت عرضه و فروش اينترنتي كالا تاكيد كرد.

  به گزارش روابط عمومي فدراسيون ICT  اتاق بازرگاني ايران، حميدرضا احمديان مديركل دفتر نوآوري و حمايت از سرمايه‌گذاري وزارت ارتباطات در خصوص فروشگاه‌هاي اينترنتي كه قيمت‌هاي لحظه‌اي براي فروش محصولات دارند گفت: يك مساله‌اي كه وجود دارد اين است كه اكثر استارتاپ‌ها و شركت‌هاي اينترنتي واردكننده محصول نيستند بلكه واسط هستند. يعني درواقع همه اين‌ها انبارداري نمي‌كنند كه جنسي را خريده باشند و حالا بخواهند آن را بفروشند و واسط هستند. حتی اگر از مبادی رسمی کالایی را موجود داشته باشند و به قیمت روز عرضه کنند هم معنی احتکار نمی دهد.  اما بایستی مکانیزم های نظارتی را در همه ابعاد ایجاد کنیم. اساساً موضوع قیمت گذاری و کنترل قیمت فروش در این موارد برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست و بایستی وزارت صمت، اصناف و سازمان نظام صنفی بر وضعیت عرضه و فروش محصولات در این بخش با همت بیشتری تلاش کنند.

  مديركل دفتر نوآوري وزارت ارتباطات در خصوص میزان صادرات در بخش فاوا و  اين كه گفته مي‌شود باتوجه به افزايش نرخ ارز امكان سودآوري بيشتري براي استارتاپ‌هايي كه در زمينه صادرات وخصوصا صادرات نرم‌افزار فعاليت مي‌كنند وجود دارد نيز گفت: فعلاً در خصوص میزان صادرات در بخش نرم افزار و خدمات اطلاعات دقیق نیست و دلایلی متعددی همچون عدم صادرات از مبادی گمرکی و عدم نهاد ثبت و رجيستر برای صادرات وجود دارد بنابراین آمار اعلامي مبتنی برخوداظهاري و تخمین است. حضور در بازار بين‌المللي باتوجه به شرايط فعلي ارزي به نفع كسب و كارهاي ما هست اما در نقطه مقابل مشکلاتی در حوزه سرمایه گذاری وجود دارد که باید مرتفع شود و يكسري مشكلات داريم كه باعث شده اين بازار خيلي چابك نباشد.

  همراه اول علاوه‌بر تخفیف در تعرفه رومینگ عراق در ایام اربعین حسینی، بسته های ترکیبی و دیتای رومینگ بین‌الملل نیز ارائه کرد.

  به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، مشترکینی که در ایام اربعین قصد سفر به عراق را دارند، می‌توانند با خرید بسته ترکیبی (مکالمه، پیامک و دیتا) یا بسته‌های دیتای رومینگ بین‌الملل ۸ روزه ویژه ایام اربعین، ضمن اطلاع از میزان استفاده از مکالمه و پیامک و دیتا، هزینه کمتری پرداخت کنند.

  بسته ترکیبی ارائه‌شده به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان ، شامل ۲۰ دقیقه مکالمه با ایران ، ۲۰ دقیقه مکالمه داخلی، ۲۰ عدد پیامک و ۱۰۰ مگابایت دیتا است. بسته‌های اینترنت همراه نیز در ۴ حجم ۵۰ مگابایت (۸ هزار تومان)، ۱۰۰ مگابایت (۱۴ هزار تومان)، ۲۰۰ مگابایت (۲۷ هزار تومان) و ۴۰۰ مگابایت (۴۸ هزار تومان) قابل خریداری است.
  بسته‌های خریداری‌شده پس از پرداخت مبلغ، فعال و محاسبه مصرف حجم بسته به محض ورود به کشور عراق و اقدام به استفاده از تلفن همراه، آغاز می‌شود. مدت زمان استفاده از بسته ۸ روز بوده و این زمان از تاریخ خرید بسته شروع خواهد شد و توصیه شده مشترکین بسته را در آخرین روز خروج خود از ایران خریداری کنند.

  معاونت علمی و سازمان اقتصادی کوثر متعهد شده‌اند روند اخذ مجوز استارتاپ‌های دانش‌بنیان و جذب سرمایه در طرح‌های نوآورانه و با فناوری بالا را تسهیل کنند.

  به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تفاهم‌نامه‌ی جدیدی میان معاونت علمی و سازمان اقتصادی کوثر امضا شده است. هدف از امضای این تفاهم‌نامه استفاده از ظرفیت‌های سازمان اقتصادی کوثر در راه رشد و توسعه‌ی محصولات و خدمات دانش‌بنیان و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

  این تفاهم‌نامه در تاریخ ۲۳ مهرماه سال جاری با حضور علیرضا دلیری، معاون توسعه‌ی مدیریت و جذب سرمایه به نمایندگی از معاونت علمی و جواد وکیلی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی به نمایندگی از سازمان اقتصادی کوثر به امضا رسیده و مدت آن سه سال تعیین شده است.

  همکاری در راه‌اندازی مرکز شتاب‌دهی و نوآوری سازمان اقتصادی کوثر، همکاری متقابل به منظور راه‌اندازی و توسعه‌ی روش‌های نوین تأمین مالی (تأمین مالی جمعی و سرمایه‌گذاری جسورانه)، همکاری متقابل در تأسیس و توسعه‌ی فعالیت صندوق پژوهش و فناوری تابعه‌ی سازمان اقتصادی کوثر، همکاری متقابل برای شناسایی، حمایت، جذب سرمایه برای طرح‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان سازمان اقتصادی کوثر و نیز همکاری متقابل برای شناسایی و جذب سرمایه در طرح‌های نوآورانه و با فناوری بالا موضوعات مختلفی هستند که در این تفاهم‌نامه عنوان شده و به امضا رسیده‌اند.

  کاهش قیمت ارز، تأثیری روی رونق بازار و پایین آمدن قیمت لوازم جانبی موبایل نداشته و خریداران تنها در صورت نیاز این محصولات را خریداری می‌کنند.

  بالا رفتن نرخ ارز در چند ماه اخیر رشد بی‌سابقه‌ی قیمت‌ها و به دنبال آن رکود در در بازارهای مختلف از جمله تلفن همراه و لوازم جانبی را به همراه داشت. هفته‌ی دوم مهرماه بازار ارز افت شدید قیمت را تجربه کرده و در پی آن قیمت برخی کالاهای وارداتی از جمله خودرو و تلفن همراه با کاهش همراه بود؛ اما این موضوع روی قیمت لوازم جانبی موبایل تأثیر چندانی نداشته و بازار این محصولات همچنان در رکود است.

  به گزارش ایسنا، افت قیمت ارز نه تنها رونقی به بازار نداده بلکه رکود بیشتری را نیز به همراه داشته است زیرا مردم منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها بوده و از خرید کالا پرهیز می‌کنند.

  گزارش میدانی ایسنا نشان می‌دهد کاهش قیمت ارز تأثیری روی تغییر قیمت لوازم جانبی موبایل نداشته؛ دلیل این است که فروشندگان این محصولات بعد از بالا رفتن نرخ ارز و با وجود دو برابر شدن قیمت خرید لوازم جانبی برای آن‌ها، اجناس خود را تنها ۲۰ درصد نسبت به قبل گران‌تر عرضه می‌کردند، زیرا بازار کشش افزایش قیمت بیشتر را نداشت. به همین دلیل کاهش نرخ ارز تأثیری در قیمت لوازم جانبی موبایل نداشته و فروشندگان این محصولات سود متعادلی از فروش دریافت می‌کنند
  کاهش قدرت خرید مردم باعث شده خریداران تنها در صورت نیاز به بازار بیایند و اغلب افراد منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. این موضوع نارضایتی فروشندگان را در پی داشته و این افراد از کاهش فروش محصولات خود ناراضی هستند. بازار علاءالدین تهران که معمولا پرتردد بوده و گزینه‌ی اول بسیاری از مردم برای خرید تلفن همراه است، حال بیش از هر زمانی خلوت شده و این موضوع برای مغازه‌داران بسیار ناخوشایند است.

  قیمت لوازم جانبی مختلف موبایل
  محدوده‌ی قیمت کاور و برچسب صفحه بر اساس برند و مدل تلفن همراه متغیر بوده و بین ۱۵ تا ۶۰ هزار تومان و ۱۰ تا ۷۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. قیمت کابل و شارژر تلفن همراه نیز بر اساس جنس و عملکرد آن بین ۲۵ تا ۱۰۰ هزار تومان متغیر است. هندزفری که نسبت به سایر کالاها پرفروش‌تر است، در انواع مختلف و بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

  - زومیت


  نائب رييس كميسيون فاوا اتاق بازرگاني ايران مطرح كرد :
  استفاده مضاعف از فيلترشكن نتيجه فيلترينگ تلگرام
  نائب رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران افزايش استفاده از فيلترشكن‌ها را نتيجه فيلترينگ تلگرام دانسته و ابراز داشت هنوز بيشتر مردم از تلگرام به عنوان پيام‌رسان استفاده مي‌كنند.
  عبدالرضا نوروزي در زمينه اقداماتي كه بايد در زمينه پيامرسان‌هاي بومي ايجاد شود گفت: باوجود آنكه تلگرام فيلتر شده همچنان حدود 80 درصد مردم به نوعي از پيامرسان‌هاي غيربومي استفاده مي‌كنند و حتي ديده مي‌شود كه برخي از مسوولان نيز همچنان به تلگرام متصل مي‌شوند و كانال فعال در اين پيامرسان دارند، حتي برخي از سازمان‌ها همچنان روي تلگرام فعال هستند . با فيلتر تلگرام تنها اتفاقي كه افتاده اين بوده كه نوجوانان ما از طريق فيلترشكن به اينترنت بدون فيلتر متصل شده‌اند و به سايت‌هاي با محتواي نامناسب دست پيدا مي‌كنند. بنابراين با وجود آنكه ما مي‌توانستيم در زمينه پيامرسان‌هاي بومي جايگاه مناسبي پيدا كنيم اما به دليل فيلتر كردن تلگرام و برخوردهاي اعتمادزدا و رفتن به سمت ساخت پيامرسان‌هاي دولتي يا خصولتي اعتماد مردم را از بين برديم.
  وي افزود: اگر به شكلي عمل كنيم كه در بين مردم اعتماد نسبت به دولت و پيامرسان‌هاي بومي ايجاد شود خواه ناخواه اقبال عمومي نيز به پيامرسان‌هاي بومي ايجاد مي‌شود. اگر حتي براي توسعه پيامرسان‌هاي بومي از طرح‌هايي مثل ايجاد پيامرسان با مشاركت شركت‌هاي خصوصي واقعي و شركت‌هاي شناخته شده خارجي استفاده مي‌كرديم مي‌توانستيم نتايج مناسب‌تري را به دست آوريم و پيامرسان‌هاي بومي با كيفيت‌تري داشته باشيم. از سوي ديگر مي‌بايست سرمايه‌گذاري در زمينه پيامرسان‌ها روي يك يا نهايتا دو پيامرسان صورت مي‌گرفت تا به جاي داشتن 10ها پيامرسان ضعيف دو پيامرسان با كيفيت مناسب داشتيم.

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه