دبیر شورای عالی فضای مجازی، با بیان اینکه برای برطرف شدن بسیاری از مشکلات باید به موضوع کارآفرینی اجتماعی توجه شود که توسعه‌ی فضای مجازی یکی از راهکارهای مهم در این زمینه است، تصریح کرد: اصولا کارآفرینی اقتصادی جزو ضرورت‌هاست که در آن استارتاپ ها شکل می‌گیرد، در اینجاست که در کشورهایی مثل ما، توجه به کارآفرینی اجتماعی به مراتب از کارآفرینی اقتصادی بیشتر می‌شود.
  توسعه‌ی فضای مجازی از اولویت‌های کارآفرینی اجتماعی است/ با بهره از IoT، شبکه‌های اجتماعی به سمت پایداری می روند
  به گزارش خبرنگار سیتنا، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی صبح امروز (سه شنبه) در همایش "کارآفرینان خیّر، خیّرین کارآفرین" اظهار کرد: ما در دنیا شاهد روند اجتماعی‌تر شدن حوزه‌های سیاسی و اقتصادی هستیم و قدرت ساختارهای اجتماعی در قرن 21 افزایش یافته و این روند ادامه دارد.

  وی با بیان اینکه در مسائل اقتصادی نیز شاهد اجتماعی‌تر شدن مسائل اقتصادی بوده و کارآفرینی اقتصادی به کارآفرینی اجتماعی سوق یافته است، گفت: در کنار رسانه‌ی جمعی، ما رسانه‌ی اجتماعی داریم و حتی مشارکت‌های سیاسی نیز تبدیل به مشارکت های مدنی شده است و در حال حاضر بسیاری از شعارهای سیاسی و احزاب و تشکل ها، شکل اجتماعی گرفته است.

  قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه درآمد و سود، دو بحث مهم در حوزه‌ی بنگاه‌هاست، افزود: مباحث جدیدی در این حوزه مطرح شده و در نظام‌های مدرن، بحث نظام مقررات گذاری عنوان می‌شود و همه‌ی ذی‌نفعان به دور هم جمع می شوند؛ درحال حاضر می‌توان گفت که مباحثی مثل سرمایه‌ی انسانی، سرمایه‌ی اجتماعی، سرمایه‌ی فکری و معنوی بیشتر از سرمایه‌ی مادی اهمیت دارد.

  وی با بیان اینکه باید پارادایم شیفتی که از قرن 20 به قرن 21 شکل می‌گیرد مورد توجه قرار گرفته و مراقب باشیم در قرن 20 باقی نمانیم، گفت: در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و در دیگر حوزه‌ها شاهد تحولاتی در دنیا هستیم که یکی از این تحولات کارآفرینی اجتماعی است.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سیزدهمین نشست WIFE (مجمع جهانی اقتصاد اسلامی) بر ضرورت استفاده از ظرفیت ها و منافع مشترک کشورهای اسلامی تاکید کرد.
  به گزارش سیتنا به نقل از سایت وزارت ارتباطات، مهندس محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سخنرانی خود در سیزدهمین نشست WIFE (مجمع جهانی اقتصاد اسلامی) در ساراواک مالزی با اشاره به اینکه مسلمانان حدود دو میلیارد نفر از جمعیت جهان را تشکیل می دهند، افزود: این جمعیت تقریبا 20 درصد از اقتصاد جهانی را در دست دارد.

  وی تصریح کرد: به طور کلی کشور های اسلامی به عنوان کشور های در حال توسعه طبقه بندی می شوند و این بدین معنی است که کشور های اسلامی با فروش مواد خام و نیروی کار ارزان به امرار معاش می پردازند که البته ادامه این روند پایدار نیست و منجر به مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می شود و پیامدهای وخیمی دارد که همانگونه که تاکنون مشاهده شده است به منطقه و کشور خاصی محدود نمی شود.

  آذری جهرمی افزود: از طرف دیگر هر چند به نظر می رسد ایجاد موانع تجاری یک راه آسان برای حل مشکل عدم توازن تجاری می باشد ولی در عمل چنین محدودیت هایی در بلند مدت کاربرد کمی دارد.

  وی با تاکید به اینکه باید در چشم اندازها تغییر ایجاد شود، گفت: در مقابل اندازه بازار، رقابت و کارآمدی مفاهیمی است که باید در تغییر چشم انداز مورد توجه قرار گیرد البته تغییر چشم انداز باعث ایجاد مشکل برای کشور های توسعه یافته نمی شود بلکه این کشورها را قادر می سازد تا از محصولات و خدمات جدیدی که در کشور های در حال توسعه فراهم شده بهره برداری کنند.

  مدير ICT اتاق اصناف ایران:
  مدير فناوري اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف ایران و عضو كميسيون ICT اتاق بازرگاني ایران معتقد است واردكنندگان مجاز گوشي ظرفيت واردكردن نياز كشور به اين محصول را ندارند و اين امر مانعي بر سر اجراي طرح رجيستري است.
  به گزارش روابط عمومي فدراسيون ICT اتاق بازرگاني ايران، کمیل اكبرنژاد با ذكر مشكلات پيش آمده در حوزه رجيستري گفت: از زماني كه طرح رجيستري قرار شد كه شروع شود تا مرحله مربوط به بحث‌هاي فني و بحث عرضه و تقاضا مشكل اساسي كه وجود داشت اين بود كه دعوت رسمي از اتاق اصناف نشد تا نمايندگان ما هم در بحث عرضه و تقاضا حضور داشته باشند.
  اكبرنژاد افزود: ما موافق اجراي طرح رجيستري هستيم و موافق مبارزه با قاچاق كالا هستيم اما اين كار بايد از راه درستش انجام شود. الان اگر بازار را در نظر بگيريم تعداد محدودي شركت‌ وجود دارد كه واردكننده قانوني موبايل به كشور هستند در نتيجه خيلي از كساني كه تا پيش از اين از مبادي غير از گمرك موبايل را وارد مي‌كردند و حدود 100 تا 200 نفر هستند، در اين مدت سرمايه‌اي را كه براي ورود موبايل به بازار كشور لازم بوده تامين كرده‌اند. طبيعي است كه نمي‌توان اين حجم عظيم واردات را از تعداد محدود واردكننده مجاز بخواهيم چون يك چنين گردش مالي وجود ندارد و تعداد كم وارد كننده مجازي كه وجود دارد نيز نمي‌توانند اين حجم موبايل را وارد كشور كنند.
  اكبرن‍ژاد اضافه كرد: با اجراي طرح رجيستري شركت‌هاي قانوني بايد موبايل را وارد كرده و در بازار عرضه كنند اما ظرفيت آن را ندارند و به احتمال خيلي زياد يكسري گوشي‌هاي خاص دچار مردگي نوع مدل مي‌شوند و در بازار ناياب مي‌شوند.
  وي در پاسخ به روابط عمومي فدراسيون ICT اتاق بازرگاني در خصوص آينده گوشي اپل با اجراي طرح رجيستري نيز گفت: اين گوشي يك كالاي خاص است و تنها موردي است كه ما نتوانستيم بخاطر بحث تحريم‌هاي آمريكا خدمات پس از فروش آن را انجام دهيم اما 35 شركتي كه نمايندگي شركت‌هاي خارجي را گرفته‌اند تقريبا همگي آنها بحث خدمات پس از فروش را دارند؛ يعني هم آن را وارد مي‌كنند و هم بحث خدمات پس از فروش آن را انجام مي‌دهند.
  اكبرن‍ژاد ادامه داد: براي بحث قاچاق كالا تاكنون زيرساخت لازم براي برخورد وجود نداشته اما حالا با شكل‌گيري زيرساخت لازم مي‌توان جلوي آن را گرفت.

  با تصویب تعرفه سرویس‌های غیرحجمی اینترنت ثابت توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه‌های جدید نیز اعلام شده که خدمات پرسرعت ثابت ADSL از ماهانه ۵۱۲ کیلوبیت‌ برثانیه تا ۵۰ مگابیت‌برثانیه در VDSL و فیبر را شامل می‌شود.

  به گزارش ایسنا، تبدیل اینترنت ثابت حجمی به غیرحجمی با مصرف منصفانه پیش از این توسط محمود واعظی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم- پیشنهاد شده بود که مدل ارائه شده با انتقاداتی از طرف کاربران روبرو شد. به همین دلیل مقرر شد با بررسی نظر کاربران و همچنین نظرات کارشناسی، این طرح با تعرفه‌های دیگری جایگزین شود و در نهایت طرح جدید به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رسید و محمدجواد آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این تعرفه‌ها را اعلام کرد.

  تعرفه سرویس‌های غیرحجمی مبتنی بر مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) بنا شده که سقف آن بین شرکت‌های فعال در ارائه سرویس به رقابت گذاشته خواهد شد. در مصرف منصفانه ترافیک داخلی حداقل دو برابر ترافیک بین‌الملل لحاظ می‌شود. این سرویس حجمی نیست و در صورت عدول یک مشترک از مصرف عادلانه، شرکت‌ها موظف به ارائه سرویس در حداقل سرعت پایه (۱۲۸ کیلوبیت در ثانیه) تا پایان دوره ماهانه خواهند بود.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرام خود از سفر خود به همراه هیئتی بانکی به کوالالامپور پایتخت مالزی خبر داد.

  به گزارش ایسنا،‌ آذری جهرمی نوشت: امروز و به همراه هیئتی از بانک مرکزی و بانکهای ملی و ملت و گروهی از بازرگانان بخش خصوصی به منظور حضور در مجمع جهانی اقتصاد اسلامی وارد کوالالامپور شدیم. مسئولیت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مالزی بر عهده وزارت ارتباطات است و در حاشیه این سفر موضوع برقراری ارتباطات مستقیم بانکی دو کشور پیگیری خواهد شد.

  وی با انتشار عکسی با اشاره به حضور مرضیه افخم -سفیر ایران در مالزی - اظهار کرد: حضور یک بانوی ایرانی به عنوان سفیر و توانمندی ایشان در فعال سازی روابط اقتصادی دو کشور که بیش از هشت سال غیرفعال بوده است، ستودنی است. امیدوارم این تجربه خوب در سایر سفارتهای جمهوری اسلامی تکرار شود.

   

  -ایسنا

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه