وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پخش زنده‌ی اینستاگرام که حدود ۴۰ دقیقه طول کشید، توضیحاتی درمورد چرایی افت کیفیت در شبکه‌ی اینترنت تلفن همراه ارائه داد.

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پخش زنده‌ی اینستاگرامی شب گذشته‌ی خود توضیحاتی را در مورد دلیل افت کیفیت در شبکه‌ی اینترنت تلفن همراه ارائه داد و به سوالات برخی کاربران در مورد وضعیت فیبرکشی در کشور، اهدای ۲۰۰ لپ‌تاپ به دولت و وضعیت فعالیت سرویس‌های ارزش افزوده پاسخ داد.

  وزیر ارتباطات در ابتدای صحبت‌های خود توضیح داد که کیفیت شبکه، جزء حق‌الناس است و درمورد کاهش کیفیت ارائه‌ی اینترنت توسط اپراتورهای تلفن همراه گفت:

  بازنگری در پهنای باند فرکانسی اپراتورها در دست بررسی است. با توجه به گزارش‌های زیادی که از کاربران بابت کیفیت بد شبکه‌ی تلفن همراه دریافت کردم کارگروهی را تشکیل دادیم تا این موضوع به‌صورت دقیق بررسی شود و حالا نتایج این بررسی‌ها را اعلام می‌کنم.

  وی با اشاره به اینکه هسته‌ی اصلی شبکه‌ی ارتباطی کشور که مربوط به شرکت ارتباطات زیرساخت است، در وضعیت استاندارد قرار دارد، در مورد کاهش سرعت اینترنت روی فناوری 3G و 4G توضیح داد:

  با توجه به نیازی که سیستم‌های هواپیمایی کشوری داشت از یک ماه گذشته، مجبور شدیم که میزانی از پهنای باند روی باند ۹۰۰ مگاهرتز را به سیستم‌های هواپیمایی اختصاص دهیم.

  وی در ادامه اضافه کرد، این باند فرکانسی برای ارائه‌ی خدمات نسل سوم همراه در اختیار اپراتور اول تلفن همراه (همراه اول) بوده است که در نهایت با به‌اشتراک‌گذاری آن با سیستم هواپیمایی از کیفیت ارائه‌ی خدمات اینترنتی این اپراتور کاسته شده است. به‌گفته‌ی وی، خدمات صوت همراه اول هم روی همین فرکانس است که به همین دلیل با اشباع جدی در کانال فرکانسی مواجه شده است. از سوی دیگر، طرح‌های تشویقی اپراتورها که به‌صورت رایگان به کاربران داده می‌شود، مزید بر علت شده و ظرفیت کانال فرکانسی را تکمیل می‌کند.

  برخی کاربران از قطع شدن گوشی‌های رجیسترشده‌ای خبر داده‌اند که در اقدام اخیر سامانه‌ی همتا به بهانه‌ی تخلف در رجیستری مسدود شده‌اند.

  در روزهای اخیر، سامانه‌ی همتا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود، بیش از ۳۰ هزار تلفن همراه که با روش‌های متخلفانه ثبت شده بودند را مسدود کرده است. این موضوع واکنش‌های زیادی را به همراه داشت و برخی کاربران مدعی شدند که با وجود بررسی وضعیت رجیستری گوشی موبایل پیش از خرید، گوشی موبایل آن‌ها از شبکه خارج شده است.

  زومیت برای روشن شدن این موضوع با یکی از فروشندگان موبایل تماس گرفته است تا نظر وی را در مورد اقدامات اخیر سامانه‌ی همتا جویا شود. فروشنده در مورد این موضوع توضیح داد، اغلب فروشگاه‌های فیزیکی یا اینترنتی فروش موبایل، بعد از خریداری قانونی موبایل آن‌ها را با کد ملی یا شماره تلفن خود فعال‌سازی می‌کنند تا روند انتقال مالکیت گوشی به مشتری راحت‌تر انجام شود. حال ربات سامانه‌ی همتا با مراجعه‌ی غیرقانونی به پنل همتای کاربران و نقض حریم خصوصی کاربر برخی از سریال‌ها را به‌صورت رندوم انتخاب و اقدام به مسدودسازی و سلب مالکیت گوشی‌های تلفن همراه کرده‌ است؛ گوشی‌هایی که به نام مشتری انتقال و ثبت شده‌ بودند. وی در ادامه توضیح داد، برخی گوشی‌های مسدودشده در سال ۹۷ فعال‌سازی شده بودند و برخی دیگر تنها ۲۴ ساعت از زمان فعال‌سازی آن‌ها گذشته بود. این نشان می‌دهد، قانون و الگوریتم خاصی برای مسدودسازی گوشی‌ها در نظر گرفته نشده و روند انتخاب تصادفی بوده است و صرفا بر مبنای تعداد ثبت سریال در یک روز و انتقال مالکیت در همان روز بوده است.

  سامانه‌ی همتا در توضیح اقدام جدید خود گفته است، این کار برای جلوگیری از امکان رجیستری گوشی‌های مسافری برای مصارف تجاری انجام شده است در حالی که به‌گفته‌ی فروشندگان موبایل هیچ قانون یا مصوبه‌ای به فروشندگان اعلام نشده است؛ همچنین شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی گوشی‌های واردشده توسط شرکت‌های وارداتی نیز از شبکه خارج شده‌اند. به عبارتی می‌توان گفت، این موضوع ارتباطی با رجیستری گوشی‌های مسافری نداشته است یا احتمال استفاده از گوشی‌های مسافری از سوی شرکت‌های واردکننده نیز وجود دارد.

  - زومیت 

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد وزیر کار، مصوبه‌ی سازمان تنظیم مقررات را لازم‌الاجرا می‌داند و تمام انتصاب‌های صورت‌گرفته در اپراتور رایتل همین امروز کان‌لم‌یکن می‌شود.محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه‌ی جلسه‌ی هیأت دولت به نقل از محمد شریعتمداری، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرد، ایشان مصوبه‌ی رگولاتوری در مورد انتصاب جدید رایتل را لازم‌الاجرا دانستند؛ همچنین تمام انتصاب‌های صورت‌گرفته همین امروز کان لم یکن می‌شود. وی در ادامه اضافه کرد با مدیرانی که در زیرمجموعه با اطلاع از مصوبه‌ی کمیسیون این انتصاب‌ها را انجام داده‌اند، برخورد خواهد شد. جهرمی افزود:

  در مرحله‌ی بعد، شستا ظرف یکی دو روز آینده گزینه‌های پیشنهادی را برای بررسی صلاحیت فنی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه خواهد کرد و من هم از سازمان تنظیم خواسته‌ام سریعا اعلام نظر کند.

  وزیر ارتباطات در مورد مخالفت وزارت ارتباطات با انتصاب مدیرعامل رایتل اعلام کرد که اپراتورها جزء زیرساخت‌های حیاتی کشور محسوب می‌شوند و به همین دلیل مدیریت‌ آن را نمی‌توان به دست هر شخصی داد؛ همان‌طور که برای انتصاب مدیرعامل جدید بانک، صلاحیت تخصصی آن فرد باید توسط بانک مرکزی بررسی شود. وی گفت:

  کمیسیون تنظیم مقررات یک نهاد فرابخشی است و فقط موضوع وزارت ارتباطات نیست و از وزارت اقتصاد، سازمان برنامه‌ و‌ بودجه، سه عضو صاحب‌نظر بخش خصوصی، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات همه عضو کمیسیون تنظیم مقررات هستند و این مصوبه به اتفاق آرا در آن کمیسیون تصویب شد و یک مصوبه فرابخشی است و بحث مخالفت وزارت ارتباطات با انتصاب یک فرد نیست بلکه یک رویه است.

  طبیعتا اگر ما بخواهیم تداوم خدمات اپراتور را مدنظر داشته باشیم، این تداوم فعالیت منوط به مدیران آن مجموعه است. در مورد اینکه چه کسی را بگذارند یا نگذارند دخالت نمی‌کنیم و حق سهام‌دار است، اما اینکه فرد از صلاحیت فنی برخوردار باشد، جزء مسائل اصولی است و در رابطه با آن پیگیر هستیم. امروز با آقای شریعتمداری، وزیر کار صحبت کردم، از مصوبه‌ی کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مطلع نبودند.

  - زومیت 

  هیات تجاری – بازاریابی فدارسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران جهت بازدید و انجام ملاقاتهای تجاری به ۳۹ مین دوره نمایشگاه هفته فناوری جیتکس از تاریخ ۱۴ لغایت ۱۸ مهرماه به دبی اعزام می‌گردد.

  Tags:

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه