به‌دنبال تصویب «لایحه اصلاح قانون پولی بانکی» در جلسه هیات وزیران و به‌دنبال آن تعیین واحد پول رسمی کشور به تومان و معادل ده ریال درجلسه اخیر هیات دولت، روز گذشته محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در توضیحاتی گفت: ریال را حذف نکردیم، بلکه ریال همان یک دهم تومان است. قرار هم نیست که اسکناس و مسکوکات جدید ضرب شود. بلکه رفته‌رفته از این به بعد می‌توانیم با سیاست نو کردن اسکناس‌ها این کار را براساس تومان انجام دهیم و قرار نیست 3هزار میلیارد تومان هزینه آن کنیم. او همچنین در نشست خبری‌اش با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر مخالفت کمیسیون اقتصادی با این تصمیم اظهار کرد: قانون پولی و بانکی ما مربوط به 40، 50 سال پیش است و در اصلاحیه قانون پولی و بانکی بیش از 80 ماده به روز و به مجلس تقدیم شده که یکی از موارد ‌آن این است که به پول ملی به‌جای ریال، تومان بگوییم. اگر به بقیه اصلاحاتی که در امور پولی و بانکی در این اصلاحیه وجود دارد توجه نکنیم و فقط روی این موضوع تاکید کنیم غیرمنطقی است.

   

  به گزارش «ایسنا» وی افزود: درست است که پول رسمی ما ریال است اما آیا واقعا در دادوستد مردم با ریال کار می‌کنند یا با تومان؟ ما همان کاری را که مردم سال‌های سال است می‌کنند، گفته‌ایم انجام شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: این مساله اصلا ارتباطی با حذف صفر هم ندارد بلکه ما می‌خواهیم محاسبات جاری راحت‌تر شود و نباید آن را کانون اختلاف بین دولت و مجلس کنیم. تخفیف دادن اصلاح نظام بانکی و پولی به این یک بند کار درستی نیست. نباید آن را خیلی بزرگ کنیم، چراکه ما یک کار جاری و غیررسمی را که صورت می‌گیرد به‌صورت رسمی اعلام کردیم. طی شدن روال طبیعی آن در مجلس هم چند ماهی طول می‌کشد.

  سفیر جمهوری اندونزی در ملاقات و گفت‌‌و‌گو با رییس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران از پنج برابر شدن حجم مبادلات دو کشور تا پایان سال جاری میلادی خبر داد. به گفته وی، در حال حاضر میزان مبادلات تجاری دو کشور در حدود 340 میلیون دلار است.
  به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، «اوکتاوینو علیم‌الدین» در این ملاقات از همکاری یک بانک اندونزیایی با 10 بانک ایرانی و گشایش ال‌سی تا سقف 200 میلیون دلار برای تجار هر دو کشور خبر داد. وی همچنین خاطرنشان کرد که دولت اندونزی به دنبال آن است تا مبادلات مالی دو کشور در قالب ریال و روپیه صورت گیرد.

  در دیدار نمایندگان شرکت اشمیتز آلمان با دبیرکل اتاق تهران، دو طرف در مورد پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری درایران به گفت‌وگو پرداختند. شرکت اشمیتز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تریلی در آلمان است که در سال 1892 تاسیس شده است.
  در دیدار نمایندگان شرکت اشمیتز آلمان با دبیرکل اتاق تهران، دو طرف در مورد پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری درایران به گفت‌وگو پرداختند. شرکت اشمیتز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تریلی در آلمان است که در سال 1892 تاسیس شده است

  معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران با استناد به آمارهای بانک مرکزی، عملکرد تولید ناخالص داخلی را بر حسب اقلام هزینه ای دولت و بخش خصوصی مورد تحلیل قرار داده است.
  در این گزارش تحلیلی به رشد 12.5 درصدی تولید ناخالص داخلی در سال 1395 اشاره شده و در ادامه آمده است:« براساس برآوردهاي اولیـه اي كـه درخصـوص اقـلام هزینـه اي همچون مخارج مصرف نهایی بخش خصوصی، مخارج مصرف نهایی بخش دولتی، تشـکیل سـرمایه ثابـت ناخالص وصادرات و واردات در سال 1395انجام شده، در مجموع تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار در سال 1395نسبت به سال گذشته 13.4 درصد افزایش یافته است.»

  در بیست و هشتمین نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، وضعیت نرخ سود در نظام بانکی ایران و عواقبی که نرخ بالای این شاخص می‌تواند برای بخش تولید و کسب وکار داشته باشد مورد نقد و بررسی قرار گرفت. همچنین در این جلسه، نگرانی‌ها از بازگشت تورم مزمن دو رقمی به اقتصاد کشور، طی گزارشی تحلیلی از سوی معاون بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران به بحث گذاشته شد.
  در نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، مدیرانی از بخش‌های مختلف بازار مالی و پولی کشور حضور داشتند.

  مطالب منتخب

  بریده جراید

  فرم تماس

  تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم شرقی

  تلفن تماس: 88511721

  دورنگار: 88511721

  صندوق پستی: 1531745819

   ایمیل: info@iictoa.ir

  کليه حقوق اين سايت برای مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران محفوظ می باشد.

  طراحی و توسعه : شرکت مهرارقام رایانه